გაკვეთილის
გეგმა
საგანი: ისტორია
მასწავლებელი: ინგა
ხელაძე
სწავლების საფეხური
- საბაზო 7 ა კლასი
მოსწავლე: 26
სსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა
- პეტრე პირველის რუსეთი. რუსეთი და კავკასია.
გაკვეთილის
მიზნები:
·
.მოსწავლეები
გაეცნობიან პეტრე პირველის მოღვაწეობასა და მის მიერ გატარებულ რეფორმებს.
·
.შეძლებენ
ფაქტებისა და მოვლენების ერთმანეთთან დაკავშირებას.
·
.სახელმძღვანელოს
ტექსტის, წყაროებისა და რუკის ანალიზით განსაზღვრავენ პიროვნების როლს სახელმწიფოს
მმართველობაში.
·
.გაერკვევიან
კონკრეტულ ეპოქაში კავკასიის რეგიონში მომხდარ ცვლილებების მიზეზებში.
·
წინარე
ცოდნა: იციან რუსული სახელმწიფოს ჩამოყალიბებისა და განვითარების პერიოდები ისტორიული
ფაქტებითა და მოვლენებით.
ესგ-ს ისტორიის სტანდარტით განსაზღვრული სასწავლო წლის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები
.ისტ .7 -1 მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტები და მოვლენები
შესაბამისს ისტორიულ ეპოქებთან.
შედეგი - ინდივიდუალურად
მუშაობისას დროის ხაზზე აღნიშნავს ისტორიულ თარიღებს და ისტორიულ პერიოდებს.
ისტ 7 -3. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს და შეადაროს ერთმანეთს
სახელმწიფოს მმართველობის ფორმები.
შედეგი - ისტორიული
ეპოქის მაგალითებზე დაყრდნობით ახასიათებს სახელმწიფოს მმართველობის ფორმებს.
ისტ 7-4 მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პოლიტიკური იმსჯელოს პოლიტიკური
მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში.
შედეგი - ცხრილებისა
და დიაგრამების საშუალებით აჯგუფებს ორი რადიკალურად
განსხვავებული პოლიტიკური მოღვაწის მოტივაციასა და მიზნებს.
. მოიპოვებს ინფორმაციას სახელმძღვანელოსა
და დამატებითი ბეჭდური მასალის (ელექტრო მასალის)
საშუალებით და იმსჯელებს პოლიტიკური მოღვაწის, როგორც დადებით, ისე უარყოფით მხარეებზე.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
||||||
1
|
აქტივობა 1 : კლასის
ორგანიზება, მოტივაციის ამაღლება (სასიამოვნო პოზიტიურ ფაქტზე ყურადღების გამახვილება)
განწყობის შექმნა.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებისათვის
გაკვეთილის თემის გაცნობა.
აღწერა:
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გასცენ პასუხი
კითხვაზე:
რისი მოლოდინი გაქვთ დღევანდელი გაკვეთილიდან?
მასწავლებელი მოსწავლეების
მოლოდინებს ჩამოწერს დაფაზე.
|
საუბარი
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი, თაბახის
ფურცელზე დაწერილი მოსწავლეთა ქცევის წესები სხვადასხვა აქტივობების დროს.
|
1-2წთ
|
ვუზრუნველყოფ
კლასში საგაკვეთილო
პროცესის მართვას.
|
||||||
|
აქტივობა 2: გაკვეთილის მიზნებისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა.
აქტივობის მიზანი- მასწავლებელი არკვევს რამდენად თანხვედრაშია მოსწავლეთა
მოლოდინები გაკვეთილის მიზანთან.
აღწერა:
მასწავლებელი აცნობს
მოსწავლეებს გაკვეთილის მიზნებს ,შეფასების რუბრიკებს, რომლებიც გამოკრულია თვალსაჩინო
ადგილას.
|
ვერბალური
მეთოდი (ზეპირსიტყვიერი
მეთოდი)
|
მთელი კლასი
|
ფორმატის ფურცელი,
მარკერი, პროექტორი
|
2წთ
|
მოსწავლეები თვითონ
ჩამოაყალიბებენ მიზანს.
|
||||||
|
აქტივობა 3
წინარე
ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის მიზანი მოსწავლეები წარმოაჩენენ
განვლილი მასალის ცოდნას თემასთან დაკავშირებით.
აღწერა:
მასწავლებელი
უსვამს მოსწავლეებს შემდეგ კითხვებს:
·
გაიხსენეთ ვინ იყვნენ რუსების წინაპარი აღმოსავლეთის
სლავები და რატომ ეწოდა სახელმწიფოს კიევის რუსეთი?
·
-როდის შემოვიდა ქრისტიანობა
რუსეთში?
·
-რომელი რუსული სამთავროები
დაწინაურდა კიევის რუსეთის დაშლის შემდეგ?
·
-ვინ იყვნენ კიევის რუსეთის მთავრები და რა გააკეთეს
მათ ქვეყნის მართვის დროს?
|
გონებრივი
იერიში
(კითხვა-პასუხი)
|
მთელი
კლასი
|
დაფა,
ცარცი, რუკა
|
3წთ
|
მოსწავლეები
გაიხსენებენ განვლილ მასალას და წარმოაჩენენ წინარე ცოდნას გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით.
|
|||
|
აქტივობა 4
ახალ
მასალაზე მუშაობა.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებისათვის
პეტრე პირველის ეპოქის გაცნობა.
აღწერა:
მასწავლებელი
ესაუბრება მოსწავლეებს პეტრეს პირველის მიერ გატარებულ ღონისძიებებზე, ქვეყნის საშინაო
და საგარეო პოლიტიკაზე.
აქტივობა 5
ტექსტზე
მუშაობა.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები
შეძლებენ ინფორმაციის დახარისხება დამუშავებას.
.აღწერენ
XVII-XVIII საუკუნეების რუსეთის ისტორიულ მოვლენებსა და ფაქტებს.
აღწერა:
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს წაიკითხონ ტექსტი კონკრეტული ინფორმაციის მოძიების მიზნით.
მასწავლებელი
კლასს ჰყოფს სამ ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს
აძლევს სხვადასხვა დავალებას.
I ჯგუფი- ისაუბრებს პეტრე
I-ლის რეფორმაზე
II ჯგუფი -პეტრე I-ლის საგარეო
პოლიტიკა.
III ჯგუფი- რუსეთი და კავკასია.
აქტივობა 6- პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი- ნამუშევრების წარდგენა.
აღწერა:
მოსწავლეები
გააკეთებენ ნამუშევრების პრეზენტაციას, ისაუბრებენ პეტრე პირველის შესახებ. წარუდგენენ
კლასს მათ მიერ სახელმძღვანელოს ტექსტიდან მოძიებულ და დახარისხებულ ინფორმაციას.
აქტივობა 7
ქრონოლოგიური
ცხრილებისა და აზრობრივი რუკის შევსება, მიღებული ცოდნის გამყარება.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები
შეძლებენ ერთმანეთს შეადარონ პოლიტიკური მოღვაწეები და სახელმწიფო მმართველობის მახასიათებლები.
აღწერა:
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს შეავსონ დაფაზე დახაზული სქემები და დიაგრამები მათ მიერ მოპოვებული
ინფორმაციის გამოყენებით.
აქტივობა 8 -წყაროებზე მუშაობა.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები
შეძლებენ მსჯელობას, ანალიზისა და დასკვნების გამოტანას.
აღწერა:
მასწავლებელი
აძლევს დავალებას მოსწავლეებს სახელმძღვანელოში
წაიკითხონ გაკვეთილის თემის ბოლოს წყაროები.
წყაროების
წაკითხვის შემდეგ გააკეთონ ანალიზი და დასკვნები, იმსჯელონ გამართლდა თუ არა ქართველი
მეფეების რუსეთთან დაკავშირებული იმედები.
აქტივობა 9 -გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება
აქტივობის მიზანი: მასწავლებელი შეფასების
რუბრიკების ,, ჯგუფური მუშაობის“, ,,პრეზენტაციის“, ,,დისკუსიისა“ და ,,წყაროებზე
მუშაობის“ მიხედვით განსაზღვრავს გავიდა თუ არა სასურველ შედეგებზე, გაამართლა თუ
არა მოსწავლეთა მოლოდინმა გაკვეთილის მიზანთან მიმართებაში.
გაანალიზებს
რა იყო კარგი, რამ დააბრკოლა და რისი გაუმჯობესებაა საჭირო.
მოსწავლეებს
მისცემს განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებებს. თვით შეფასების მიზნის აძლევს
გასასვლელ ბარათებს-,,ვიცოდი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე“
აქტივობა10- საშინაო დავალების
მიცემა
აქტივობის მიზანი:
მიღებული
ცოდნის პრაქტიკული გამოყენება.
აღწერა:
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს დავალებას ინტერნეტის დახმარებით მოიძიონ ინფორმაცია
და დაწერონ თემა ,,ქმნის თუ არა ისტორიული პიროვნება ეპოქას?-პეტრე I“.
|
მინი-ლექცია
(ახსნა-განმარტებითი
მეთოდი)
ტექსტზე
მუშობა (წაკითხული ტექსტის გაანალიზება)
პრეზენტაცია
(დემონსტრაციის
მეთოდი)
ცხრილებსა
და დანართებზე მუშაობა
დისკურსია
T დიაგრამა
საუბარი
(ვერბალური
მეთოდი)
საუბარი-ზეპირსიტყვიერი
მეთოდი
|
მთელი
კლასი
ჯგუფები
ჯგუფები
მთელი
კლასი
მთელი
კლასი
მთელი
კლასი
მთელი
კლასი
|
სურათი,
რუკა, ფორმატი, პროექტორი
სახელმძღვანელო,
პროექტორი
ფორმატი.
სახელმძღვანელო,
პროექტორი
ფორმატი
ფორმატი
მარკერი
სახელმძღვანელო,
დაფა ,ცარცი
შეფასების
ცხრილები, რუბრიკები,
გასასვლელი
ბარათები
,,ვიცოდი,
ვისწავლე , მინდა ვიცოდე“
დაფა,
ცარცი
|
5წთ
10წთ
7წთ
5წთ
7წთ
3წთ
1წთ
|
გაეცნობიან
პეტრე I-ლის მიერ გატარებულ
რეფორმებს.
.განსაზღვრავენ
პიროვნების როლს სახელმწიფოს მმართველობაში
მოსწავლეები
შეძლებენ ინფორმაციის დახარისხება დამუშავებას და მოვლენების ერთმანეთთან დაკავშირებას.
ტექსტზე
მუშაობისას ახსნიან და წარმოადგენენ პეტრე I -ლის ეპოქას.
მოსწავლეები
შეძლებენ თანმიმდევრობით ფაქტების დალაგებას
აზრობრივ
რუკაზე აღნიშნავენ პეტრე Iლის მახასიათებლებს.
ერთმანეთს
შეადარებენ ორ პოლიტიკურ მოღვაწეს
·
შეძლებენ ანალიზისა და დასკვნების
გაკეთებას
·
იმსჯელებენ ქართული სამეფოს რუსეთთან დაკავშირების
დადებით და უარყოფით არგუმენტებზე დააფიქსირებენ განსხვავებულ შეხედულებებსა და მოსაზრებებს
მასწავლებელი შეფასების
რუბრიკების მიხედვით შეაფასებს მოსწავლეებს მისცემს მათ განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებებს.
შეძლებენ დაწერონ თემა
,,ქმნის თუ არა ისტორიული პიროვნება ეპოქას“ პეტრე I
|
|||
შეფასების
რუბრიკები
დანართი1
ჯგუფის მუშაობის შეფასების რუბრიკა
|
|||
კრიტერიუმები
|
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
|
ჯგუფის
მუშაობა დამაკამაყოფილებელია
|
ჯგუფის
მუშაობა წარმატებულია
|
ჯგუფის
წევრების ჩართულობა მუშაობაში
|
ყველა
წევრი არ არის ჩართული
|
უმრავლესობა
ჩართულია
|
ყველა
ჩართულია
|
ურთიერთმოსმენისა
და
აზრის გაზიარების უნარი
|
კამათობენ,
არ უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
ხმაურობენ
არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
უსმენენ
და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
ინსტრუქციის
მიხედვით მუშაობა
|
ზუსტად
ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას
|
ნაწილობრივ
მიყვებიან ინსტრუქციას
|
მუშაობენ
ინსტრუქციის მიხედვით
|
დროის
ლიმიტის დაცვა
|
ვერ
ეტევიან განსაზღვრულ დროში
|
აცდენენ
დროს
|
იცავენ
დროის ლიმიტს
|
ლიდერის
როლი
|
ლიდერი
ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას
|
ლიდერი
ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას
|
ლიდერი
კარგად მართავს ჯგუფს
|
დანართი2
პრეზენტაციის
შეფასება
|
მოსწავლის სახელი გვარი
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
საინტერესო
შესავალი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ნაშრომის
წარმოჩენა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
შემოქმედებითი
უნარი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
პრობლემის გადაჭრის გზები
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
თემის
გასაგებად წარმოდგენა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
გამართული
საუბარი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
თვალსაჩინოების
გამოყენება
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
აუდიტორიასთან
კონტაქტი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ინფორმაციის
ფლობა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
დროის
ლიმიტი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
დანართი3
დისკუსიის
შეფასება
|
8-10
ქულა
|
5-7
ქულა
|
1-4
ქულა
|
მოსმენა
|
ყოველთვის
უსმენს
|
ხშირად
უსმენს
|
იშვიათად
უსმენს
|
საუბარი
|
მკაფიოდ
მეტყველებს
|
ძირითადად
მეტყველება გასაგებია
|
მეტყველება
არა მკაფიოა
|
არავერბალური კომუნიკაცია
|
შეუძლია
ეფექტურად გამოიყენოს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმები
|
ხშირად
შეუძლია დაამყაროს არავერბალური კონტაქტი
|
იშვიათად
იყენებს კომუნიკაციის ფორმებს
|
მონაწილეობა
|
აჩვენებ
ინტერესს დისკურსისადმი და გამოთქვამს კომენტარებს
|
ძირითადად
გამოხატავს ინტერესს
|
მცირე
ინტერესი აქვს
|
კოოპერაცია
|
იცავს
დისკუსიის წესებს აცლის სხვებს აზრის გამოთქვას თანამშრომლობს კლასთან
|
ძირითადად
თანამშრომლობს კლასთან, ზოგჯერ ერთვება საუბარში.
|
იშვიათად
თანამშრომლობს და იცავს დისკუსიის წესებს
|
არგუმენტირება
|
მოსაზრება
ორიგინალურია არის ლოგიკური კავშირი საკითხთან
|
გამოყენებულია
სადავო ფაქტები და ცნებები
|
მოსაზრება
მოკლებულია ლოგიკურ კავშირს
|
დანართი 4
წყაროს შეფასების კრიტერიუმი
|
1-4 ქულა
|
5-7 ქულა
|
8-10 ქულა
|
ენობრივი გამართულობა
|
ფაქტიურად
უჭირს საუბარი
|
გარკვეულ
წილად დამაკმაყოფილებლად ავლენს ენობრივ გამართულობას
|
საუბარი
და მეტყველება ნათელი და მკაფიოდ გასაგები
|
კრიტიკული აზროვნება
|
არ
ავლენს კრიტიკული აზროვნების უნარს
|
აანალიზებს
მხოლოდ ერთ, ორ საკითხს
|
კარგად
აანალიზებს მასალაში მოცემულ საკითხს, გამოხატავს საკუთარ პოზიციას
|
დასკვნებისა და მსჯელობის
უნარი
|
ვერ
გამოაქვს დასკვნა
|
გამოაქვს
გარკვეული დასკვნები, მაგრამ ვერ ასაბუთებს მას
|
გამოაქვს
დასკვნები, მსჯელობ საინტერესოდ და დამაჯერებლად
|
სქემები და დიაგრამები
სქემა1
დადებითი უარყოფითი
სქემა 2
|
სქემა 3
ისტორიული პირების შედარების ცხრილი
მეფეები
|
გატარებული ღონისძიებები
|
შედეგი
|
პეტრე I
|
|
|
|
|
|
სქემა 4
გასასვლელი ბილეთი
მოსწავლის გვარი და სახელი
-----------------------------------
რა ვიცოდი
|
|
რა გავიგე
|
|
რა მინდა ვიცოდე
|
|
|
ინგა ხელაძე
30 აპრილი 2018 წელი
Комментариев нет:
Отправить комментарий